Nagyon szépen köszönöm a kapott gombokat!! Óriási nagy segítség volt ez nekem! Idén is többféleképpen variáltam a csizmákat, sőt varrtam jobb- és ballábasokat is.
Örömmel jelentem, hogy már kb. 70 csizmám készen is van. A mai délutánt arra szántam, hogy egy csizma varrását lépésről lépésre megmutassam. Igyekeztem az elkészült képek közül a legjobbakat feltenni, hogy minden jól látszódjon...
(A variációkat is befotóztam, hamarosan azokból is feltöltök majd, hogy velem együtt tudjatok örülni.)
A bevezető után akkor jöjjön a lényeg, íme:
Ilyen lett készen a mintadarab:
Alapanyagok:
- sötétbordó keményített, vastagabb vászonanyag
- fehér poláranyag
- fehér és bordó cérna, fehér hímzőfonal
- színben, formában, anyagában és méretben illő gombok
- a körvonalak rajzolásához eszköz (pl. jelölőfilc, jelölő ceruza, szappan, szabókréta)
- A csizma alapját képező vásznat nem szükséges előre beavatni, csak abban az esetben, ha később biztosan ki lesz majd mosva. Szövéskor a vászon erős feszítésnek van kitéve, ezért később, vízben áztatva ellazul, vagyis "összeugrik".
- Keményített anyagot használva a kiscsizma szebb és jobb tartású lesz, kevésbé gyűrődik.
- Ha nincsen keményített vászon a rongyoszsákban, akkor ezen is lehet segíteni. Kereskedelmi forgalomban is lehet kapni keményítőt, pl. drogériákban, de nyugodtan nézzünk kicsit hátra: nagymamáink még ismerték a keményítős víz előállításának egyszerű titkát, pl. krumpli főzővizét használták. Csak frissen elkészült lé jó. A kikeményített anyagot szerencsés nedvesen (nem vizesen) vasalni. Nem szabad túl forró vasalóval vasalni a keményítős anyagot, mert a keményítő miatt az anyagon barnás elszíneződést fogunk látni. És ha kivasaltuk, ne teszteljük, hogy tényleg édes-e! :)
- Ha a gombok közt keresgélünk, akkor jó figyelni arra, hogy lapos gombot válasszunk, hiszen a füles gombok eléggé kiemelkednek a felületről.
- Azért választottam fehér színű polár anyagot, mert ez a hó színét idézi.
Előkészületek:
- A vászonanyagot kiterítjük (ha szükséges, simára vasaljuk), majd párban (!) átrajzoljuk a sablon körvonalát a szükséges mennyiségben + kiszabjuk a csizmadarabokat (én meg is jelöltem a hátoldalon).
- A polár anyagból egyik szélén egyenes, másik szélén hullámos csíkokat vágunk.
- A színoldali csizmafél felső szegélyére rágombostűzzük a polár anyagot némi ráhagyással.
- Összegyűjtjük azokat a gombokat, amiket fel szeretnénk használni.
A varrás:
1) A felső szegély elkészítése
A szegélynek először a felső oldalát varrjuk végig (2x), majd következik az alsó oldal rögzítése (1x). Ezután levasaljuk és a felesleges részt levágjuk.
Tippek:
- Ha a hátoldalról kezdjük varrni a felső szegélyt, akkor a bordó csizmalap nem fog kilógni a fehér polár anyag alól.
- Érdemes a felső szegélyt kétszer is végigvarrni, mert a vászon nagyon foszlós. A második varrásvonalat én már a színéről varrom.
- A polár szegély alsó oldalát egyszer varrom végig. Bár eredetileg azt találtam ki, hogy a szegély alsó oldalát nem varrom le, hanem lifegőre hagyom (szerencsére a polár anyag széle nem foszlik) és gombbal rögzítem majd, de aztán meggondoltam magam, mert a polár anyag kissé nyúlik, ezért a rövidebb oldalak levarrásakor problémát okozott.
- Érdemes le is vasalni a szegélyt, mert így egyenletes felületet kapunk. (Nem szabad túl forró vasalóval vasalni, mert megolvad! Tudtátok, hogy polár anyagot pl. zacskók újrafelhasználásával készítenek?)
2) A kiegészítő elemek rögzítése
Kiegészítő elemként ezen a mintán egy kis zseb van, egy szívecskés gombbal és hímzőfonalas masnival.
Először kiválasztottam egy pár kerek, lapos gombot, ami színben és méretben megfelelő, majd kivágtam a polár anyagból egy darabot a zsebnek, illetve választottam egy szív formájú gombot.
A szegélyes csizmára felvarrtam a gombokat. Ezt követően a kis darab polár anyagra (ebből lesz a zseb) is felvarrtam a gombot.
Gombostűvel a megfelelő helyre rögzítettem a szívecskés zsebet, majd varrógéppel körbevarrtam a zseb oldalát (természetesen felül kihagytam egy kis nyílást, hiszen ez nem folt lesz, hanem zseb).
Tippek:
- Mivel cikcakk öltést kevésbé gyakorlottaknak nem túl egyszerű megerősíteni, ennek elkerülése végett azt javasolhatom, hogy hagyjatok hosszú szálakat a varráskor és a hátoldalon a felső- és alsó szálat dupla csomóval kössétek össze. Persze lehet a szokásos oda-visszavarrással is megerősíteni a cikcakkvonalat!
- A masnira kötött hímzőfonalat vasalóval jól lelapítottam, mert tapasztalatom szerint így kevésbé valószínű, hogy kibomlik.
3) A csizma hátoldalának előkészítése
A csizma hátoldala nem díszített, ezért csak a felső szélét kell beszegni. Érdemes a foszlósság miatt ez esetben is kétszer cikcakk öltéssel végigvarrni.
4) A csizma két lapjának összevarrása
A csizma két lapját egymásra fektetjük (fonákot fonákra). Kétszer cikcakk öltéssel végigvarrjuk a csizma oldalát. Ezt követően a kilógó szálakat levágjuk, majd vasalóval kisimítjuk a varrás okozta hullámzást.
Tippek:
- Az első körbevarrás után én egy kis kézimunkaollóval kijavítgattam a hibákat (lehet, hogy ez kizárólag az én sajátosságom, de nekem az anyagok icipicit elmásztak egymáshoz képest itt-ott, tipikusan pl. a talprészen kb. fél mm-t /amennyivel felül is el lettek csúsztatva a szegély miatt!!/, úgyhogy én ott levágtam a lelógó részt és újraszegtem az adott darabot). Ezután a másik oldalról megint körbeszegtem a csizmát.
- A belső tűzést a széltől egy talpszélességgel beljebb készítettem.
- A kész gombos-zsebes csizmát úgy a legjobb vasalni, ha egy puha törölközőn vagy egy többször összehajtott, de még így is nagyobb darab polár anyagon vasaljuk hátoldalról, mert így a zseb vagy szívecske vagy gomb belenyomódik alulról az anyagba és nem fog a hátoldalon kifényesedni, ahol kinyomódna.
- Ha szöszleszedő hengert görgetünk végig a polár anyagon, kicsit felbolyhosodik megint.
Ezzel készen is vagyunk! Ugye, hogy nem is olyan nehéz?
Remélem, hogy idén is éppolyan boldogan veszik majd kézbe a gyerekek a kórházakban, mint a tavalyiak...
Nagyon ügyes vagy!!! Köszönöm a leírást :o)!
VálaszTörlésHa szükséged van még gombokra, szólj nyugodtan :o)!
Drága Timi!
VálaszTörlésNagyon-nagyon köszönöm a gombokat, amiket küldtél!! Szerencsére kaptam máshonnan is és így már elég lesz.
Szeretettel: Maminti, a kicsi zöld tündér
Nagyon jó, hogy ilyeneket készítesz! :o)
VálaszTörlésNagyon szépen köszönöm a nagyid gombjait, Bubu! Ez annyira kedves dolog volt tőled!!!
VálaszTörlésSzeretettel: Maminti, a kicsi zöld tündér
Igazán szívesen! Jó helyre mentek! Jó lett volna, ha többet is tudok küldeni, remélem volt közte olyan, amit föl tudtál használni! :o)
VálaszTörlés