Korábban már írtam, hogy a nagyobbik lányom, Lili bekerült a Comenius-csapatba és nemrég tanácsot kért tőlem. Kedves meglepetést szeretnének küldeni a lengyel diáktársaknak, még a tavasz folyamán. Mivel Magyarországon újra erőre kapott a tél, egyáltalán nincs még tavaszi hangulatom. Ma virágvasárnap van, de délelőtt, templomba menet egészen átfagytam - ezzel együtt mégsem adtam fel...
Bevallom, rengeteget töprengtem, milyen metszete lehet a "tavasz", "magyaros" és "tini" köröknek. Különböző technikákon gondolkoztam - tárgykészítő technikákon -, ami használható, szívmelengető és egyedi is lenne, meg amit persze a lányomék képesek lennének megcsinálni és az is fontos szempont volt, hogy kibírja az ajándék a postai utazást.
Az elkészült dolog egy mobiltartó lett, a varrás legnagyobb részét a lányom vállalta fel, mivel ez a legnehezebb része.
Színvilága a magyar zászlót idézi: piros-fehér-zöld. Néhány kiegészítő eleme pedig fából van és natúr színű.
A tulipán kedvelt magyar motívum és csodaszép tavaszi virág.
(Egy kis kitérő: még régebben, a református gyülekezetünkben kaptam egy jelentős néprajzi gyűjteményt nagyírásos mintákkal egy idős nénitől. Azóta többször átnéztem már és válogattam a nekem tetsző mintákból. Most is fellapoztuk Lilivel, tulipános mintákat keresve és igazán szép tulipánformát találtunk!)
A levélmotívumot én rajzoltam. Szép hosszúkásra kanyarítottam, mint amilyen a tulipánoké.
Nézzük először az alapanyagokat:
- filc (piros, fehér/natúr, zöld)
- hímzőfonal (piros, fehér, zöld)
- 2 mm keskeny pamutszalag
- 2 fehér gomb
- 1 apró, natúr fagyöngy
- napocskás fagomb, natúr színű, égetett
- + jelölőkréta, tű, olló
Az elkészítés menete:
- Kiszabjuk a darabokat:
- A mobil méretéhez igazítjuk a fehér/natúr filc alap méretét!
- Varrásszélességet adunk a felső szegélyhez, hiszen ezt vissza fogjuk hajtani és fontos funkciója van: erősebb lesz az anyag ott, ahol jobban igénybe van véve és ugyanakkor megelőzzük a gombok kiszakadását is.
- Szintén kell varrásszélesség az oldalaknál - annyi ráhagyás kell, hogy levarrás után ne legyen túl szoros, mivel a mobilt így nehezebb lenne kivenni vagy visszatenni.
- Eredetileg úgy szabtam, hogy az alja hajtásszél volt, de aztán Lili kérte, hogy mégis gömbölyítsük le, ezért a sarkok kerekítettek lettek. Ebben az esetben talán szerencsésebb, ha inkább két zsebszerű darabból varrjuk a tokot és amennyiben az alj nem hajtásszél, akkor természetesen ide is kell varrásráhagyás!
- A tulipánfejből egy darab kell (a sablont átmásolva).
- A levelekből kettő darab kell (a sablont átmásolva).
- Behajtjuk a felső szegélyeket és futóöltéssel levarrjuk.
- A felső szegélyre felvarrjuk a gombokat középre (a hátoldalra az egyszerűbb fehér gombot, a színoldalra pedig a szép, napocskás gombot).
- A varrásráhagyás figyelembevételével egyszerű futóöltéssel felvarrjuk a tulipános applikációt:
- először a bal oldali levelet,
- utána a tulipánfejet,
- végül a jobb oldali levelet;
- a tulipános motívumot kiegészítettem egy fehér gombbal is, hogy hangsúlyosabb legyen a piros-fehér-zöld színegyüttes, de ez csak díszítés (nincs funkciója a gombnak);
- Amikor elkészült az elő- és hátlap, összevarrjuk a tok oldalát is.
- A mobiltok zárórészének elkészítése:
- hosszú, vékony pamutszalag közepére natúr fagyöngyöt erősítünk (többször átfűzhetjük, csomókkal tartjuk a helyén), majd
- a dupla szalag másik végét a hátoldali gombra erősen rácsomózzuk, a felesleges szálat levágjuk;
- a mobiltelefon kicsúszását úgy akadályozzuk meg, hogy a tok színén lévő napocskás gombot többször körbetekerjük:
Nagyon jó lett! Igazán idecsalogathatná a tavaszt :)
VálaszTörlésKöszi a leírást!
Hazudnék, ha annyit mondanék csak, hogy nagyon jó lett. Egyszerű, mutatós, praktikus, és benne van a magyarságunk is. Tökéletes. Biztosan fog neki örülni az, aki kapja. :)
VálaszTörlés:) Köszönöm!
VálaszTörlés